W trzecim odcinku naszego minicyklu podcastowego “Polirozmowy” Adam Sołtysiak spotkał się z Pauliną Przychodzką, poznańską scenografką i projektantką mebli, oraz z Maciejem Połygą, naszym technologiem rozwoju. Tematem przewodnim ich rozmowy był poliuretan w sztuce, czyli zastosowanie tego tworzywa w branżach kreatywnych.
Nie każdy wie, że poliuretan, znany głównie z branży budowlanej i meblarskiej, może sprawdzić się także przy mniej oczywistych rozwiązaniach, bo jest tak wszechstronnym tworzywem, że znajduje zastosowanie w scenografii, rzeźbie, instalacjach artystycznych, nietypowych rozwiązaniach filmowych i innych działaniach kreatywnych. W taki sposób poliuretan staje się więc zarówno świetnym narzędziem do wyrażania artystycznych wizji, jak i praktycznym rozwiązaniem technologicznym.
Poliuretan w scenografii i sztuce użytkowej
Choć z pozoru kojarzony z technologią i przemysłem, może stać się nieodłącznym elementem współczesnej sztuki, przyjmując kształt unikalnych form, łączących funkcjonalność z artystycznym wyrazem. Jego lekkość bywa nieoceniona w produkcjach, w których liczy się mobilność czy oszczędność miejsca.
W Polychem Systems także zdarzały się przypadki, w których poliuretan stawał się kluczowym elementem artystycznych realizacji! Pracowaliśmy m.in. nad efektem „śniegu” na potrzeby filmowej wioski, konstrukcją głowy z figury Jezusa w Świebodzinie i elementami scenografii operowej.
Do jakich innych nietypowych zastosowań artystycznych wykorzystywaliśmy nasze systemy? Za co artyści kochają poliuretan? Jak wygląda proces tworzenia scenografii?
Zapraszamy do przesłuchania całego odcinka!