Zimne oraz gorące powietrze wdziera się do naszego domu wykorzystując do tego nawet najmniejszą nieszczelność w poszyciu izolacji. Szacuje się, że około trzydzieści trzy procent powietrza przenika przez sufit, podłogi oraz ściany. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanego systemu izolacji, możliwe jest osiągnięcie optymalnej wydajności budynku.
Izolacja natryskowa PUR – rodzaje pianek
Należy zaznaczyć, że dzięki pianie poliuretanowej, możliwa jest izolacja wielu części domu od fundamentów zaczynając, a na dachu kończąc. Natrysk poliuretanowy to również najszybszy sposób docieplenia domu. Szacuje się, że poddasze o powierzchni 100 mkw można zaizolować już w ciągu kilku godzin, a dach o powierzchni 500 mkw – w niecały dzień. Piankę poliuretanową wytwarza się z gotowych składników na placu budowy, a nanosi za pomocą specjalnego agregatu. Wśród pian stosowanych do izolacji natryskowych wyróżnia się:
- piankę zamkniętokomórkową – stosowaną zarówno w izolacji wewnątrz, jak i na zewnątrz, m.in. w budownictwie przemysłowym, obiektach magazynowych, inwentarskich czy chłodniach.
- piankę otwartokomórkową – wykorzystywaną do izolacji wewnątrz budynków i stosowaną głównie do izolacji poddaszy
Zalety izolacji z pianki poliuretanowej
Dzięki doskonałej przyczepności i lekkości pianka poliuretanowa może być wykorzystywana do docieplania budynków, nawet w miejscach trudno dostępnych dla tradycyjnych materiałów termoizolacyjnych. W perspektywie coraz większych wymogów termoizolacji, pianka PUR jest jednym z najlepszych i najszybszych rozwiązań mających na celu podniesienie energooszczędności budynku.
Izolacja natryskowa, poza bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, charakteryzuje się również niską wartością współczynnika przewodzenia ciepła, umożliwiając wykonanie szybkiej i bezspoinowej warstwy izolacyjnej, co skutecznie eliminuje występowanie mostków termicznych.